Onemocnění zubů domácích zvířat
Onemocnění zubů je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se v praxi malých zvířat denně setkáváme. Čím vám zvířecí mazlíček naznačuje, že ho bolí zuby?
Problémy se zuby mají značný dopad na zdraví zvířat, pokud zůstanou nediagnostikované a/nebo neléčené.
Onemocnění zubů může vést k neutišitelné bolesti a neléčená infekce spojená s nemocemi zubů způsobuje imunologický i fyziologický stres zvířete. Ten je důsledkem vážných lokálních a systémových onemocnění a brání zvířeti v jeho přirozeném chování.
Změny související s bolestivostí dutiny ústní jsou mnohdy skryté či nespecifické a zřídkakdy vedou k úplné ztrátě chuti přijímat potravu. Zvíře potřebuje výživu, aby přežilo, a instinkt přežití je silnější než touha vyhnout se bolesti.
Některé změny chování, které lze zaznamenat při bolestivosti zubů:
- změna v chování při kontaktu majitele se zvířetem
- zápach z tlamy
- nadměrné slinění
- agrese
- odtažitost
- poruchy spánku
- zhoršení kvality srsti
- změny chování při krmení
- změny v preferenci jídla - např. z granule vs. konzervy
- hltání celého sousta jídla bez přežvykování
- žvýkání jen na jedné straně čelisti
- časté pomlaskávání
- cvakání zuby
- skřípání zuby, zvláště u koček
- z tlamy visící jazyk
- změna chování při hře
- stopy krve v misce s vodou nebo jídlem
- krvavý výtok z nosu
- mnutí/škrábání tlamy packou, otírání tlamy o předměty
- ztráta osrstění kolem tlamy
- odtažitost při hlazení tváře, zejména u koček
- vyndavání jídla mimo misku - odmítání přežvykování
Zlepšení stavu zvířete po ošetření zubů
Po ošetření zubů většinou dojde k ústupu zmiňovaných příznaků a zlepšení stavu zvířete po cca 2 týdnech. Celkové zlepšení lze však zhodnotit až po 8-10 týdnech po kompletním ošetření zubů. MVDr. Marek Galbinec z veterinární kliniky Vethope k tomu dodává: „Mnoho klientů zaznamená po ošetření zubů u svého zvířete změnu chování. Zvířata jsou veselejší a aktivnější, mnohdy přiberou na hmotnosti. Klienti jsou pak rádi, když vědí, že zvířeti pomohli a zbavili ho bolesti“.
Důsledné ošetření zubů pouze v celkové anestezii pacienta
Veškeré úkony v dutině ústní (včetně odstranění zubního plaku a kamene) se důsledně dají provádět pouze v celkové anestezii se zajištěním dýchacích cest (pomocí endotracheální kanyly) a monitoringem životních funkcí po celou dobu až do plného nabytí vědomí pacienta.
Všechny světové veterinární instituce zastávají názor, že zubní ošetření bez anestezie nemá pro zvíře žádný přínos. Bez celkové anestezie nemá veterinární lékař provádějící stomatologické ošetření možnost vyloučit patologie v dutině ústní a nemůže provést případné ošetření zubů pod úrovní dásní. Čistění zubů při vědomí sice může vést ke kosmetickému zlepšení dutiny ústní, avšak s přetrvávající infekcí, zánětem a bolestí. Z toho důvodu je tento zákrok neúčinný. Navíc může maskovat přítomné patologie, což vede k opoždění vhodné léčby. Výsledkem je poškozování zdraví zvířete a špatná kvalita jeho života. Stres a nepohodlí v průběhu prováděného zákroku při plném vědomí zvířete je také neobhajitelný z medicínského i etického hlediska. Podle Světové veterinární asociace malých zvířat (zkratka WSAVA) je tudíž takového ošetření bez celkové anestezie nevhodné a vypovídá to o nízké úrovni veterinární péče daného pracoviště. „Našim cílem ve veterinární klinice Vethope je minimalizovat strach, utrpení, a bolest a dovolit zvířatům plně projevit své přirozené chování“, uzavírá MVDr. Galbinec.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
25.04.2019