Výživa a krmení koček
Na trhu je široká paleta krmiv různých značek a výrobců určená ke krmení domácích zvířecích miláčků. Je velmi těžké se rozhodnout, které je nejvhodnější pravě pro toho vašeho. Když vybíráte krmivo, je důležité si uvědomit, že potřeby vašeho zvířete se mění v průběhu celého jeho života a taktéž se liší podle druhu a plemene.
Krmiva pro koťata
Při výběru vašeho nového kotěte budete chovatelem pravděpodobně informováni o druhu krmení, na které bylo zvyklé. Mnohdy však není jednoduché pokračovat v nastaveném druhu krmení – např. kombinace míchaných vajec, ovesné kaše, vnitřností nebo různých kombinací. Nevýhody podobných doma připravovaných krmiv spočívají v tom, že nemají vyváženou nutriční hodnotu (obsah vitamin, minerálů). Je podstatně jednodušší a často i lepší používat komerčně vyráběná krmiva určená pro koťata s vyváženým poměrem živin a návodem na správné dávkovaní podle hmotnosti kočky s potřebným množstvím kalorií.
Krmiva pro koťata mají podstatně vyšší obsah energie než krmiva pro dospělé kočky. Rostoucí zvířata potřebují více kalorií a také vyšší zastoupení bílkovin než dospělá zvířata. Jejich krmiva obsahuji vyšší obsah vápníku potřebného pro správný vývin kostry a také vhodný poměr vápníku k fosforu.
Krmiva pro dospělé kočky
Když kotě dospěje, (od 9 měsíců staří), krmivo pro rostoucí koťata je potřeba zaměnit za udržovací dietu (adult maintenance). Každá změna v krmení by se měla provádět postupně v průběhu několika týdnů. Krmiva pro dospělé kočky obsahují méně tuku a bílkovin, protože organizmus potřebuje méně těchto živin pro svoje fyziologické funkce než v období růstu zvířete.
Odlehčená verze udržovací diety je také dostupná v případě nadváhy vaší kočky. Tyto diety obsahují méně bílkovin a tuku, avšak více vlákniny a jsou vhodné pro méně aktivní, kastrovaná nebo k obezitě náchylná zvířata.
Krmiva pro starší kočky
Krmiva pro seniory se podávají od 7 let věku kočky. Opět obsahují nižší zastoupení bílkovin pro ulehčení funkce ledvin, které by jinak musely vylučovat přebytek bílkovin, resp. produkty jejich rozpadu. Kočičí senioři mají také nižší energetické požadavky v důsledku menší aktivity a slabšímu osvalení těla. Tato krmiva obsahují vetší zastoupení vitaminů ve srovnání s dietami pro dospělé kočky, aby pomáhala při reparaci tkaní a obnově buněk.
Doporučení
Ve správné volbě krmiva musí být zohledněn věk a aktuální požadavky zvířete na živiny. Tím je dána možnost vytěžit z krmiva co nejvíc ve prospěch zdraví vašeho zvířecího mazlíčka. Váš veterinární lékař vám jistě rád pomůže při výběru či volbě správného krmiva.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
31.05.2015