Očkování koček
Abyste poskytly svému kočičímu mazlíčku ty nejlepší podmínky a maximální péči o jeho zdraví, nechejte ho očkovat proti nejznámějším chorobám.
Důležitost očkování
Na mnohé z virových onemocnění domácích zvířat bohužel dodnes neexistuje účinná léčba, proto věříme, že prevence těchto onemocnění je velmi důležitá. Je žalostné vidět utrpení zvířat nemocných kočičí leukémií, myxomatózou či psinkou, když tato zvířata mohla být proti onemocněním chráněna vakcinací.
Očkovací látky se vyrábějí tak, aby potencovaly imunitní systém zvířete. Ten vakcinací získá paměť na určité nemoci. Když zvíře následně přijde do kontaktu s potenciálním patogenem, jeho imunitní systém reaguje podstatně rychleji a silněji při jeho zdolání a vyloučení z organizmu.
Standardně je doporučována roční revakcinace. Tím se udržuje imunitní systém zvířete v bdělosti a připravený kdykoliv účinně zasáhnout v případě potřeby. Před každou vakcinací kontrolujeme celkový zdravotní stav zvířete, které nás může upozornit na nejrůznější problémy od začínajícího zubního kamene až po srdeční onemocnění. Toto vyšetření je stejně důležité jako samotná vakcinace. Navíc vám dává příležitost hovořit s veterinárním lékařem o zdravotním stavu vašeho domácího miláčka.
Očkování koček
Obecně doporučujeme očkování koťat od 9 týdnu stáří s opakováním ve věku 12 týdnů a následně každoroční revakcinaci.
Nemoci, proti kterým můžete chránit vaší kočku, jsou:
- Komplex kočičí rýmy (Calici- a herpesvirova infekce)
- Panleukopenie
- Kočičí Leukemia virus, FeLV
- Infekční peritonitida koček, FIP
- Dermatofytózy koček
- Vzteklina
Přestože některé z těchto nemocí jsou léčitelné, jiné mohou mít fatální následky. I když máte starší zvíře, nikdy není pozdě začít s vakcinací. Starší zvířata jsou náchylnější k onemocněním. Jejich imunitní systém reaguje pomaleji a je méně výkonný. Je proto důležité dodržovat pravidelné termíny roční revakcinace.
Je také důležité si pamatovat, že většina kočičích hotelů nepřijme vašeho zvířecího mazlíčka, pokud nemá platnou vakcinaci. Je tedy vhodné se vždy ujistit, že vaše kočka je pravidelně očkována.
Pro očkování koček používáme polyvalentní vakcíny. Jednou injekcí tedy zvíře očkujeme hned proti několika nemocem.
Komplex kočičí rýmy (Calici- a herpesvirus)
Onemocnění se projevuje různě - kýchání, výtok z očí, záněty spojivek nebo rohovky až po rohovkový vřed s oslepnutím, vředy jazyka a dutiny ústní. Toto onemocnění je způsobeno dvěma viry, a to Kočičím Calicivirem a Kočičím Herpesvirem, které mohou být u neléčených koťat smrtelné. Tyto viry se šíří buď přímým kontaktem mezi kočkami nebo přes společnou miskou na vodu či krmení. Kočky pod stresem, nebo kočky v útulcích jsou ve vyšším riziku onemocnění.
Panleukemie
Tento virus zapříčiňuje těžké zvracení a průjem, který může být dokonce fatální. Vyskytuje se především u koťat, ale může napadat i dospělé kočky. U koček v prvním trimestru gravidity může způsobit úhyn plodů s následnou resorpcí. V pozdějším stádiu březosti pak narození koťat s poruchami koordinace pohybu v důsledku poškození mozečku.
Kočičí leukemia virus, FeLV
Je velmi závažné onemocnění, které je příčinou většiny úhynů mladých koček před dosažením jednoho roku stáří. Způsobuje rozvoj leukemie (rakoviny krevních buněk), anémii, a dokonce i nádorové bujení v ledvinách, hrudníku, játrech, očích, žaludku a střevech. Projevuje se chronickým hubnutím a opakujícími se infekcemi v důsledku neúčinné imunitní odpovědi organizmu. Virus je přenášen přímým kontaktem z kočky na kočku nebo krmením ze společně misky. Před vlastní vakcinací je potřeba udělat vyšetření na přítomnost tohoto viru u zvířete. To se provádí ze vzorků krve. Pro účinnou vakcinaci musí být kotě či kočka negativní. Vakcinace se provádí nejdříve ve věku 9 týdnů s následným přeočkováním za 3 týdny s každoročním přeočkováním.
Infekční peritonitida koček, FIP
Je jedním z nejzávažnějších virových onemocnění nižších věkových kategorií koček. Většinou má fatální následky. Před vlastní vakcinací je potřeba udělat vyšetření na přítomnost tohoto viru. To se provádí ze vzorků krve. Pro účinnou vakcinaci musí být kotě či kočka negativní. Na trhu je dostupná vakcína s aplikací do nosu. Očkovat se mohou koťata od 16 týdnu věku s přeočkováním za 3 týdny a pak každoroční revakcinace.
Dermatofytózy
Jedná se o plísňová onemocnění koček. Očkování se provádí preventivně nebo také terapeuticky. U očkovaných zvířat nastupuje imunita do jednoho měsíce od revakcinace a přetrvává nejméně jeden rok. Očkování je možné od dvou měsíců věku zvířete.
Vzteklina
Vesměs smrtelně probíhající nákaza. Virus se přenáší především pokousáním. Při těžké formě nemocná kočka vytrvale mňouká, vydává chraplavé zvuky, napadá ostatní zvířata a lidi, zuby a drápy způsobuje hluboká poranění. Při lehčí formě se zvířata zalézají do úkrytů, kde většinou i zahynou. Nemoc je přenosná i na člověka. U koček není očkování na rozdíl od psů povinné. Očkuje se ve stáří od tří měsíců s každoroční revakcinací.
Ochranné očkování proti vzteklině je na území České republiky povinné pro psy starší tři měsíců dle ustanovení Zákona číslo 166/1999 Sb., o veterinární péči v platném znění. Očkování se provádí jednou ročně.
Koťata očkujeme dvakrát od 9 týdne věku, abychom se ujistili, že budou dostatečně chráněna. U dospělých koček se doporučuje každoroční přeočkování pro udržení vysoké hladiny protilátek proti infekci. Před vakcinací veterinární lékař zvíře vyšetří.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Přečtěte si další články Poradny pro kočky.
31.05.2015