Očkování psů
Očkování psů a štěňat je velmi důležité. Očkováním maximalizujete šanci vašeho psího mazlíčka na dlouhý a zdravý život. Některé z očkování jsou navíc povinná. Proti čemu můžete svého psa nechat očkovat?
Důležitost očkování
Na mnohé z virových onemocnění domácích zvířat dodnes neexistuje účinná léčba. Proto věříme, že prevence těchto onemocnění je velmi důležitá. Je žalostné vidět utrpení zvířat nemocných kočičí leukémií, myxomatózou či psinkou, když mohla být proti onemocněním chráněna vakcinací.
Očkovací látky se vyrábějí tak, aby potencovaly imunitní systém zvířete. Ten vakcinací získá paměť na určité nemoci. Když zvíře následně přijde do kontaktu s potenciálním patogenem, jeho imunitní systém reaguje podstatně rychleji a silněji při jeho zdolání a vyloučení z organismu.
Standardně je doporučována roční revakcinace. Tím se udržuje imunitní systém zvířete v bdělosti a připravený kdykoliv účinně zasáhnout v případě potřeby. Před každou vakcinací kontrolujeme celkový zdravotní stav zvířete, které nás může upozornit na nejrůznější problémy od začínajícího zubního kamene až po srdeční onemocnění. Toto vyšetření je stejně důležité jako samotná vakcinace. Navíc Vám dává příležitost mluvit s veterinárním lékařem o zdravotním stavu domácího miláčka.
Dle novely veterinárního zákona č. 182/2008 Sb. platné od 1. 7. 2008 je chovatel povinen zajistit ochranné očkovaní proti vzteklině pro psy ve stáří od tří do šesti měsíců a další přeočkování kdykoli během doby účinnosti předchozí použité očkovací látky. Na trhu veterinárních léčiv jsou již vakcíny proti vzteklině zaručující delší dobu trvání imunity než jeden rok.
Vakcinace u psů
První preventivní vyšetření po získání nového štěněte doporučujeme ve věku sedmi týdnů. První vakcinaci doporučujeme v osmém týdnu stáří s opakováním ve dvanáctém týdnu a následně jednou ročně. Vakcinace chrání psy před virovými a bakteriálními predátory jako jsou:
- Parvoviróza,
- Psinka,
- Infekční zánět jater,
- Leptospiróza,
- Psincový kašel (infekční bronchitida),
- Adenovirová infekce,
- Para-Influenza,
- Koronaviróza,
- Lymská borelióza,
- Tetanus,
- Vzteklina.
Třebaže některé z těchto nemocí jsou léčitelné, jiné mohou mít fatální následky. Doporučuje se proto zvířata proti těmto nemocem očkovat. I když vlastníte starší zvíře, nikdy není pozdě začít s vakcinačním programem a veterinární lékař Vám poradí vhodné očkovací preparáty.
Starší zvířata jsou náchylnější k onemocněním, jejich imunitní systém reaguje pomaleji a je méně efektivní. Proto je důležité dodržovat pravidelné termíny roční revakcinace. Je také dobré mít na mysli, že většina psích hotelů nepřijme zvíře bez platné vakcinace.
Pro očkování psů používáme polyvalentní vakcíny. To znamená, že s jednou injekcí očkujeme proti několika nemocem.
Nemoci, proti kterým se psi očkují:
Parvovirus
Toto často fatální onemocnění způsobuje prudké průjmové onemocnění a zvracení, které následně vede k dehydrataci a k nefunkčnosti imunitního systému. Ten pak nemůže bojovat s infekcí. Jedná se o virus odolávající běžným dezinfekčním prostředkům.
Psinka
Onemocnění dnes už není tak časté jako kdysi, ale občas se může vyskytnout. Zvracení, průjmy, zánět plic, onemocnění nervového systému a následná smrt jsou následky této zákeřné nemoci.
Infekční zánět jater
Virus není nebezpečný pro lidi. Zapříčiňuje těžké onemocnění jater a ledvin zvířete s fatálními následky.
Leptospiróza
Psí varianta Weilovy nemoci. K nákaze může dojít, pokud pes pije vodu při plavání nebo vodu exponovanou močí potkanů - např. voda v kanálech či venkovních nádržích. Nemoc způsobuje selhání jater.
Psincový kašel (Infekční tracheobronchitida)
Drsný záchvatovitý kašel je hlavním příznakem této nemoci. Má mnoho vyvolávajících patogenů. Očkuje se proti nejběžnějším virům a bakteriím, včetně bakterie Bordetella bronchiseptica, psímu adenoviru typu II. a psímu parainfluenza viru.
Štěňata se očkují od osmého týdne stáří s následnou revakcinací za tři až čtyři týdny. Dospělí psi se očkují jednou ročně s cílem udržení vysokého množství protilátek.
Koronaviróza
Průjmy eventuálně zvracení postihující především štěňata od čtvrtého týdne stáří. U dospělých psů jsou možné chronické průjmové stavy. Onemocnění je vysoce nakažlivé, proto se vyskytuje především v psích útulcích (60-70 %) a jen zřídka u jednotlivě držených psů. První vakcinaci doporučujeme v osmi týdnech stáří s opakováním ve dvanáctém týdnu a následně jednou ročně.
Lymská borelióza
V oblastech výskytu infikovaných klíšťat je nutné po každé procházce klíšťata vyhledat a odstranit. Až 24 hodin může trvat, než dojde k přenosu borelií na psa. Včasným odstraněním klíštěte můžete přenosu infekce zamezit. Vakcinace proti borelióze nepatří do základního vakcinačního schématu. Proto ji žádejte samostatně u svého veterinárního lékaře.
Tetanus
Očkování se u psů většinou neprovádí vzhledem ke sporadickému výskytu nemoci.
Vzteklina
Vesměs smrtelně probíhající nákaza. Virus se přenáší především pokousáním. Příznaky vztekliny jsou proměnlivé. Nemocné zvíře běží bez cíle do velké vzdálenosti a může napadat zvířata i lidi. Postižená zvířata mají často změněný hlas a nápadný slinotok, ztrácí plachost, v pozdějších stádiích nemoci ochrnují a umírají. Nemoc je přenosná i na člověka.
Doporučení
Pro vhodný postup při vakcinaci Vašeho zvířecího miláčka kontaktujte veterinárního lékaře.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Přečtěte si další články Poradny pro psy.
28.05.2015