Úpal a úžeh u psů a koček
Úpal u domácích zvířat je přehřátí organismu, které vzniká delším pobytem na přímém slunci. Úžeh je pak přehřátí organismu, které vzniká pobytem v prostředí s vysokou okolní teplotou.
Typickou situací, kdy může dojít k úžehu, je ponechání zvířete v uzavřeném autě na slunci. U psů a koček příliš často nedochází k úpalu, ale spíše k úžehu jako celkovému nebezpečnému přehřátí organizmu, tedy hypertermii. Nebezpečí hypertermie u zvířat spočívá v dehydrataci organizmu a nebezpečnému otoku vnitřních orgánů, především mozku a plic.
Mezi příznaky hypertermie patří zrychlený dech, následovaný malátností až apatií a slabostí, zvracením či nechutenstvím. Pokud v důsledku hypertermie již dojde k edému (otoku) mozku, může pes či kočka ulehnout a začít křečovat v končetinách. V pokročilých stádiích hypertermie zvířeti hrozí kóma, případně i smrt.
První pomoc při přehřátí organizmu zvířete spočívá v jeho postupném zchlazení. Zvířeti namočíme hlavu a končetiny do vlažné vody nebo jej zabalíme do mokrého ručníku. Je však třeba dávat pozor, aby nedošlo k podchlazení zvířete. Vždy je nutné bezodkladně kontaktovat veterinárního lékaře, se kterým může chovatel konzultovat postup první pomoci, než se zvířetem dojede do veterinární kliniky.
Zvířata se světlou nebo bílou srstí jsou více náchylná k úpalu a spálení. Zejména oblast uší a nosu zvířete je predisponována ke vzniku rakoviny kůže. Chovatelé by proto měli tyto partie zvířete ošetřovat dětským ochranným krémem proti slunci.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
16.08.2022