Třetí víčko psa či kočky
Třetí víčko je skryté pod víčky, a když je podrážděné, může zčervenat. Víte, co je jasným signálem k návštěvě vašeho veterináře?
Třetí víčko u psa či kočky působí jako lymfatická uzlina oka, udržuje nečistoty a jiné nežádoucí částice mimo oko. Vychází z očního koutku, který je blíže k nosu. Zatáhnuté třetí víčko nemusí být vůbec vidět, případně je zřetelné jen nepatrně při očním koutku.
U psů a koček je pohyb třetích víček pasivní, na rozdíl od ptáků a plazů, kteří mohou třetím víčkem aktivně hýbat dle potřeby. Třetí víčka jsou tlakem oční koule skryté. V případě očekáváného nebezpečí (např. při souboji koček), se třetí víčko pomocí speciálního očního svalu nepatrně povytáhne, což umožní ochranu rohovky. Stejně tak v případě poranění působí třetí víčko jako ochrana oka.
Pokud má váš pes či kočka delší dobu přetažené třetí víčko přes oko, může to znamenat, že není něco v pořádku. Objednejte proto svého mazlíčka bezodkladně na vyšetření k veterinárnímu lékaři. Když je jedno víčko přetažené přes oko více než druhé, je pravděpodobné, že zvíře má oko zraněné. Poranění oka jsou bolestivá a mohou se rychle zhoršovat. Třetí víčko u psa či kočky nelze zanedbat.
Obecně platí, že pokud je víčko přetažené jen na jednom oku, je problém v samotném oku. Jsou-li přetažená víčka přes obě oči, jedná se pravděpodobně o větší zdravotní problém zvířete. Existuje celá řada důvodů, proč k tomu došlo:
1) Když je zvíře v hlubokém spánku nebo pod vlivem sedativ, třetí víčka mohou více vyčnívat.
2) Dalším důvodem může být nádorové onemocnění třetích víček (squamocelulární karcinom). Vyskytuje se příležitostně. Častěji u koček pohybujících se venku a u koček s bílou srstí v důsledku expozice přímému slunci. Plemenná predispozice existuje u Burmských koček.
3) V případě, že Vaše zvíře výrazně ztratilo na váze, tukový polštář nacházející se za očima se zmenší, a tím dojde ke změně polohy oka v orbitu a třetí víčko se stane více viditelným.
4) Zřídka se třetí víčka přetáhnou přes oči v důsledku zánětu z neurologické, respirační nebo střevní infekce.
5) Poškození nervu ovládajícího třetí víčka může mít za následek znatelné (více viditelné) přetažení třetích víček přes oči. Může k němu dojít v důsledku úrazu nebo zánětu po chirurgickém zákroku (zejména při chirurgii ucha nebo zubů).
6) Tzv. Hawsův syndrom se u koček projevuje oboustranným vyčníváním třetích víček. Ve většině případů je příčina neznámá. Podle některých teorií to může být způsobeno zvýšenou stimulací parasympatického nervového systému např. zánětlivým onemocněním střev, rychlejší evakuací trusu nebo průjmem.
7) I těžká dehydratace může mít za následek přetažení třetích víček přes oči.
Podle MVDr. Marka Galbince z veterinární kliniky Vethope je přetažené třetí víčko přes oko významný signál k tomu, abyste s Vaší kočkou co nejdříve navštívili veterinárního lékaře.
Vethope - veterinární klinika
Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku.
My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem.
"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
29.04.2016