Škrkavky u zvířecích mazlíčků
V nejhorším scénáři může škrkavka u člověka způsobit ztrátu zraku, slepotu. Ročně se podle statistik jedná až o 50-60 případů slepoty způsobených škrkavkou.
Proti škrkavkám se doporučuje zvířata pravidelně odčervovat v pravidelných intervalech. Kazda kočka či pes je potenciálním rizikem infekce a štěňata, koťata a toulavá zvířata tvorej nejvíce ohroženou skupinu.
Jedna samička škrkavky, Toxocara sp., může naklást tisíce vajíček každé den kdekoliv v životním prostředí zvířete. Vajíčka mají lepkavý povrch a mají tendenci se lepit na srst. Zvíře, při olizování se, polkne vajíčko, které se v něm pak vyvíjí a vývojový cyklus parazita se začíná od znova. Štěňata a koťata se můžou taky nakazit prez mateřské mléko.
Vajíčka jsou volným okem neviditelné, no vás veterinář může udělat parazitologické vyšetření trusu a najít je. Jeví se jako tenký provazec špaget a mohou být 4-5cm dlouhé. Hoci mají neviditelné vajíčka, tyto jsou potenciálně infekčně.
Existují dvě hlavní cesty nákazy člověka; a to přes jídlo, které upadlo na zem v oblasti výskytu infekčních vajíček, které se na něj přilepí jako na lízátko, které pak dítě vloží do pusy, a/nebo hlazení zvířete, přičemž na jeho chlupech se nacházejí infekční vajíčka. To je důvod, proč se mají ruce při hlazení psa vždy důsledně umýt.
Jestli se obáváte začervení u vašeho zvířete objednejte se na vyšetření u svého veterinárního lékaře, který jej vyšetří a navrhne vám vhodný způsob léčby.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
31.05.2015