Resorptivní léze zubů koček
Resorptivní léze jsou relativně běžným a bolestivým onemocněním zubů domácích koček. Postihuje víc než třetinu dospělých koček, výskyt onemocnění roste s věkem.
Zuby se stanou nefunkční v důsledku tzv. rozpouštění (resorpce) zubu. Tato poškození (léze) se často označují jako "kočičí krčkové léze" anebo „kočičí kazy", protože léze se typicky vyskytují v oblasti "krčku" zubu. Krček je místem, kde se zub stýká s dásní nebo volný okraj dásně. Nejčastěji se pro označení těchto lézí používá označení Felinní Odontoklastické Resorpční Léze (FORL).
První projevy onemocnění
Nejprve se zdá, že tkáň dásně jakoby roste do zubu nebo zakrývá základnu zubu (jak je znázorněno na fotografii níže). V některých případech se zdá, jakoby v zubu byla díra.
Když dojde ke zvětšení léze a ztrátě hlubší zuboviny (resorpce zasahuje pod úroveň zubní skloviny), léze se stane viditelná jako růžový bod na korunce zubu. Léze bývá viditelná i v okamžiku, kdy dojde k fraktuře nebo ztrátě korunky zubu nebo když je její základna zcela zničená a v místě zůstanou jen kořenové fragmenty.
Postižené mohou být všechny zuby kočky. Nejčastěji však stoličky, přičemž léze jsou často oboustranně symetrické.
Na obrázku je stolička s resorptivní lézí. Dáseň zakrývá resorptivní defekt zubu čím se dutinu/díru v zubu organizmus snaží eliminovat.
Obrázek těžké dentální resorpce. Je patrné, že tyto zuby jsou křehké a mohou se lehce zlomit.
Co je příčinou zubního resorpce?
Přesná příčina resorpce zubů zůstává dosud neznámá, ale s jistotou se na jejím vzniku podílí víc faktorů. Patří k nim faktory způsobující abnormální formování či mineralizaci zubního cementu. Dle zkušeností víme, že u koček, které měly diagnostikované toto onemocnění, lze předpokládat další léze i v budoucnosti. Z toho důvodu je nezbytné tyto jedince intenzivně monitorovat. Pokud se včas stanoví diagnóza, lze efektivní léčbou postiženého jedince rychle zbavit bolestivosti spojenou s nemocí.
Stanovení diagnózy
Definitivní diagnózu lze stanovit jen po kompletním stomatologickém vyšetření kočky v celkové anestézii. Často lze lézi najít až po odstranění usazenin zubního kamene a vyčištění zubu ultrazvukem. K vizualizaci se používá vysušení zubu proudem vzduchu. U zdravého zubu dojde proudem vzduchu k nazvednutí dásně, kdežto u zubu postiženého FORL měkká tkáň dásně je pevně spojená se zubem. Celková anestezie je nevyhnutná, jelikož vyšetření lézí je pro kočku bolestivé.
Na obrázku je ukázka identifikace defektu krčku zubu pomocí periodontální sondy při detailním stomatologickém vyšetření.
Zubní rentgenové snímky jsou nezbytné při hodnocení zubních resorptivních lézí. Některé zuby postižené resorpcí nejsou klinicky zřejmé, a odhalí se až po zhotovení zubních rentgenových snímků.
Tento rentgenový snímek ukazuje ztrátu denzity zubu dolní čelisti (zub vlevo), a kořenové fragmenty zubu s chybějící korunkou (zub vpravo).
Resorptivní lézi zubu (tmavá oblast v oblasti korunky zubu). Léze typicky začínají v oblasti krčku zubu a resorpce se může rozšířit na kořen, korunku, nebo do obou směrů.
Jak můžeme zabránit resorpci zubů u koček?
Přesná příčina nebo soubor okolností, které vedou k resorptivním lézím zubů nebyla dosud stanovena. Není tedy možné účinně zabránit vzniku tohoto onemocnění či doporučit jakákoliv preventivní opatření. Včasné rozpoznání nemoci provedením důkladné stomatologické prohlídky s pořízením zubních rentgenových snímků je proto nejlepší strategií.
Jaké jsou příznaky zubní resorpce?
Některé FORL nemají žádné klinické příznaky, ale jiné mohou způsobovat intenzivní bolestivost, zejména jsou-li exponované v dutině ústní. Rozpoznání bolesti u koček je velmi těžké. Cvakání, třesení, drnčení, či rychlé hlodavé pohyby čelistí bývají někdy spojené s FORL. K méně nápadným příznakům patří letargie, zvýšené slintání, deprese, potíže s přijímáním potravy či změny v preferencích krmiva (kočka, která byla celý život na granulích, začne upřednostňovat kapsičky a/nebo konzervované vlhké krmení).
Dále si můžete všimnout například většího nahromadění zubního kamene v konkrétních oblastech zubů a/nebo jen zánětu dásní. Majitelé obvykle těmto změnám nepřikládají větší vážnosti až do doby, než se u zvířátka objeví výraznější změny v chování.
Pravidelné čištění zubů kočce je dobrou příležitostí k pozorování zdravotního stavu její ústní dutiny.
Jaká je léčba resorptivních lézí zubů?
V minulosti se léze postižených zubů vyplňovaly kompozitními výplněmi nebo amalgamem, avšak z dlouhodobého hlediska tato léčba neměla dobré výsledky. Rozvoj procesu se totiž nezastaví a výplň časem vypadne.
Nejlepší léčba resorptivní léze zubu je extrakce všech postižených zubů, jelikož se tyto léze neustále rozvíjejí a stávají se bolestivými. Bohužel se jedná o obtížný chirurgický zákrok. Tyto zuby jsou křehké a obvykle se při extrakci lámou následkem destruktivního resopčního procesu. Celý zub by měl být odstraněn beze zbytku, aby se zabránilo infekci nebo jiným problémům.
U některých typů lézí dochází k jejich sklerotizaci – vrůstání zubu do kosti. Kořeny zubu pak nejde extrahovat a je nutné je odvrtat.
Mnoho koček postižených kočičí stomatitidou (zánětem dutiny ústní) zároveň trpí na resorptivní léze. Při léčení těchto koček je nezbytné odstranit celý zub beze zbytku a tak eliminovat obrovskou imunitní stimulaci a zánět, který typicky doprovází toto onemocnění.
Doporučení
Majitel většinou vyhledá pomoc veterináře z důvodu nadměrného slinění jinak aktivní kočky. Příčinou slinění většinou bývá resorptivní léze zubu.
Ve veterinární klinice Vethope nabízíme klientům celou řadu preventivních programů. Díky nim můžeme společně předcházet nejrůznějším onemocněním, která se dosud výrazněji neprojevila.
Článek MVDr. Marka Galbince o resorptivní lézi u koček si můžete přečíst také na www.idnes.cz
Vethope - veterinární klinika
Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku.
My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem.
"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
09.11.2015