První pomoc: Můj pes se dusí!
Je nutné postupovat velmi rychle! V případě dušení cizím tělesem by pes začal kašlat, nemusel by být schopen vstát a mohl by lapat po dechu. Nejdůležitější je se ujistit, že Vaše diagnóza je správná.
Podobné příznaky jako u dušení cizím tělesem (dokonce, i když se zdají být sebevíce akutní) mohou být zapříčiněny onemocněním plic, srdce, mrtvicí nebo jiným problémem. Proto se vždy přesvědčte, že se opravdu jedná o cizí těleso.
Cizí těleso uvízlé v krku je častým a dobře známým problémem i u lidí. Léčba u zvířat je stejná. Těleso je nezbytné co nejdříve vyndat a tím opětovně zprůchodnit dýchací cesty. Pokud je pes při vědomí, zvedněte zadní část jeho těla a silně (pozor však na žebra) stlačte hrudní kost (střednice hrudníku na spodní části hrudního koše). Nad velkými psy se rozkročte, zatlačte na hrudní kost, zatímco druhý člověk zvedá psovi zadní část těla nebo snižuje hlavu a krk.
U psů se ztrátou vědomí položte psa na jeho pravý bok s hlavou sníženou oproti tělu a stlačujte mu hrudník a břicho. Pokud tato technika nevede k okamžitému zlepšení a je tam částečná obstrukce (ucpání dýchacích cest), ihned vyhledejte veterinárního lékaře nebo volejte rychlou veterinární záchrannou pomoc.
Kyslíková terapie společně s tracheostomií (hadička zavedená do průdušnice pod cizím tělesem způsobujícím obstrukci) může být život zachraňující a to společně s následným endoskopickým nebo chirurgickým odstraněním cizího tělesa.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
28.05.2015