Nejčastější problémy s ušima u psů
Jak rozpoznat, diagnostikovat a léčit šest nejčastějších problémů s ušima u psů.
Proč mají psi problémy s ušima?
Ne všichni psi jsou náchylní k problémům s ušima. U některých psů však specifická stavba ucha nebo základní zdravotní potíže zvyšují pravděpodobnost vzniku ušních infekcí nebo problémů s uchem.
Až 7 % psů každoročně trpí ušními infekcemi. U psů se svěšenýma ušima nebo ušima ve tvaru písmene V (např. baset) je riziko vzniku ušních infekcí vyšší než u psů s ušima "nahoru" (např. německý ovčák). Je to způsobeno několika faktory, včetně omezené cirkulace vzduchu, zvýšeného zadržování vlhkosti a specifické anatomie ušních kanálků.
Mezi plemena s vyšším rizikem ušních infekcí patří především (ne však pouze):
- Baset
- Čínský šarpej
- Labrador
- Beagle
- Zlatý retrívr
Navíc některé zdravotní potíže, jako jsou alergie u psů a hypotyreóza u psů, narušují normální kožní bariéru, včetně výstelky zvukovodu. V důsledku toho je u psů s těmito onemocněními zvýšená pravděpodobnost vzniku ušních infekcí.
Časté problémy s ušima u psů
Níže se budeme zabývat šesti nejčastějšími problémy s ušima u psů, ale mějte na paměti, že tento seznam není úplný. Pokud si všimnete nepříjemného zápachu z ucha vašeho psa, zarudnutí, nahromadění nečistot nebo jiných změn v uchu, určitě si domluvte návštěvu u veterinárního lékaře.
Ušní infekce
Pokud má váš pes zarudlé, bolestivé ucho s nepříjemným zápachem a nahromaděnými nečistotami, pravděpodobně má ušní infekci. Váš veterinární lékař může na klinice diagnostikovat ušní infekci tak, že si pod mikroskopem prohlédne výtěr nečistot z ucha. Ušní infekce mohou postihnout jedno nebo obě uši. Obě varianty jsou běžné.
Neléčená ušní infekce může způsobit trvalé změny zvukovodu, například ztluštění kůže. To potom může vést k zúžení zvukovodu, což může mít za následek hluchotu psa. Některé ušní infekce mohou navíc proniknout přes ušní bubínek do středního nebo vnitřního ucha, což může u psa způsobit problémy s rovnováhou.
Ušní svrab
Zákožka svrabová je parazitický roztoč, který způsobuje onemocnění zvané svrab. Jedná se o ektoparazita z čeledi zákožkovitých, který žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky způsobující svědění. Živí se tkáňovým mokem a uvolněnou rohovinou. Produkuje odpad a výměšky, které přispívají k tvorbě tmavého, drobivého materiálu. Veterinární lékař může snadno diagnostikovat přítomnost svrabu tím, že si pod mikroskopem prohlédne vzorek mazu z ucha psa.
Ušní svrab je přenosný z jednoho zvířete na druhého a může vést k infekcím. Může ho dostat pes jakéhokoli věku, častěji se vyskytuje u štěňat. Ušní svrab způsobuje intenzivní svědění, takže postižení psi se obvykle hodně škrábou v uších.
Alergie
Alergie u psů se nejčastěji projevují kožními a ušními problémy. Psi mohou mít alergii na prach nebo pyl z prostředí, alergii na potraviny nebo alergickou reakci na parazity, jako je dermatitida způsobená bleším kousnutím.
Pokud je ucho psa pouze zarudlé, svědí, ale je bez nečistot, může se jednat o důkaz alergie. Alergie u psů často vedou k ušním infekcím. U psů, kteří mají opakované ušní infekce, je často hlavním příčinou alergie. Veterinární lékař vám pomůže určit typ alergie a léčbu, která může být pro zvíře účinná.
Nádory ucha
Nádory ucha jsou výrůstky na ušním boltci nebo uvnitř ucha. Výrůstky mohou být nezhoubné nebo zhoubné. Nezhoubné nádory, jako jsou bradavice nebo polypy, se mohou zvětšovat, ale je nepravděpodobné, že by se rozšířily do jiných částí těla. Zhoubné nádory jsou rakovinné, což znamená, že se mohou v těle dále šířit.
Nádory způsobují problémy s ušima několika způsoby. Mohou přímo změnit strukturu ucha. Pokud například rostou uvnitř zvukovodu, mohou jej zcela zablokovat, což vede k hromadění nečistot a infekcím. Nádory hluboko v uchu mohou ovlivnit některé citlivé struktury ucha, jako je ušní bubínek, což má vliv na to, jak dobře pes slyší.
Nádory postihující vnitřní ucho mohou také ovlivnit rovnováhu psa. Nádory na ušním boltci nebo v kanálu mohou svědit nebo být bolestivé, což může vést k drbání a třesení hlavou.
Hematomy v uchu
Ušní hematomy jsou nahromadění krve v ušním laloku, které tvoří měkkou, tekutinou naplněnou bulku. Hematomy vznikají v důsledku nadměrného třesení hlavou a škrábání uší, které způsobuje poranění ušního laloku.
Léčba ušního hematomu může být chirurgická nebo medikamentózní v závislosti na doporučení veterinárního lékaře. Neléčený ušní hematom může vést k jizvení, které narušuje vzhled ušního laloku.
Pokud má pes ušní roztoče nebo ušní infekci, je třeba je léčit, aby se zabránilo opakovanému vzniku ušních hematomů a dalšímu poškození ucha.
Vestibulární onemocnění
Vestibulární onemocnění je kategorie poruch, která ovlivňuje rovnováhu a koordinaci psa. Většinou není příčina vestibulárního onemocnění známa a stav se sám zlepší. Častou příčinou vestibulárního onemocnění jsou však infekce středního a vnitřního ucha.
U psů s vestibulárním onemocněním způsobeným infekcí středního a vnitřního ucha se běžně vyskytuje náklon hlavy, nechtěný pohyb očí (nystagmus) a kolísavá chůze (ataxie). Pes se může opakovaně převalovat, padat na jednu stranu nebo kroužit.
Záněty středního a vnitřního ucha se někdy obtížně léčí. Některé případy mohou vyžadovat chirurgické řešení, aby se postižená oblast vyčistila.
Příznaky problémů s ušima u psů
Příznaky problémů s ušima u psů mohou zahrnovat:
- Voskové nebo kusové nečistoty ve zvukovodu
- Zarudnutí ucha
- Nepříjemný nebo kvasinkový zápach z ucha
- Nadměrné třesení hlavou
- Škrábání na uchu
- Bolest při dotyku postiženého ucha
- Viditelný výrůstek na uchu nebo uvnitř ucha
- Poranění za uchem od škrábání
- Ztráta srsti nebo šupinatost ušního laloku
- Otok ušního laloku
- Ztráta rovnováhy a koordinace, převalování nebo pády.
- Nezáměrný pohyb očí (nystagmus)
- Náklon hlavy
Jak léčit problémy s ušima u psů
Když u svého psa pozorujete jakékoliv problémy s ušima, obraťte se na svého veterináře. V případě natrženého bubínku nemusí být bezpečné aplikovat do ucha psa některé čisticí prostředky a léky. Ty mohou způsobit ztrátu sluchu nebo změny rovnováhy zvířete. Před aplikací čehokoli do zvukovodu se vždy poraďte se svým veterinárním lékařem.
Pokud se pes nadměrně škrábe v uších, zvažte nasazení ochranného límce, který mu v tom zabrání.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
06.01.2025