Nebezpečná travní osina
Sezóna výskytu travních osin v tlapkách a uších našich zvířecích kamarádů je v plném proudu. Sledujte bedlivě Vaše zvířecí mazlíčky.
Ze společné procházky si váš zvířecí mazlíček může přinést nepříjemné zdravotní problémy. Semena rostlin mohou být chráněna velmi ostrým obalem.
Nebezpečný kousek trávy
Osiny z trav se mohou usídlit nejen v tlapkách, ale i v uších a očích. Nebezpečí nejen pro tlapky, ale pro všechny části zvířecího těla se skrývá i v místech, kde je často nikdo nečeká.
Jak kvete tráva?
Květ trávy vypadá trochu jinak než květy ostatních rostlin. Důvod je jednoduchý. K opylení dochází pomocí větru, a tráva tedy nemusí vynakládat energii na tvorbu barevných okvětních plátků, jejichž úkolem by bylo přitahovat hmyz. Travní květ ale přesto potřebuje ochranu. Poskytují mu ji plevy, které bývají zakončeny štětinovitým výběžkem nazývaným osina. Plevy tedy tvoří obal semene a usnadňují mu cestu do půdy.
Jak zvířatům osiny škodí
Pružná zvířecí kůže osinu nejen propustí, ale většinou se za ní uzavře. Osina se tak dostává do podkoží, které mechanicky zraňuje a infikuje. Výsledkem pak je bolestivý zánět. Zvíře kulhá, většinou si velmi intenzivně líže postižené místo a ve zvlášť těžkých případech se objeví i teplota a nechutenství. Kůže mezi některými prsty je červená a horká a celá oblast je na dotek bolestivá. Po krátké době se v meziprstí objeví zhnisaná bulka, která časem praskne, a z uzavřeného hnisavého procesu se stává proces otevřený. Zvířeti se většinou výrazně uleví, to ale neznamená, že je celá záležitost vyřešena.
Osina má nejen schopnost snadno proniknout zvířecí kůží, ale i nepříjemné sklony k dalšímu pohybu tělem. Často se stane, že v místě, kde do kůže vnikla, se časem utvoří hnisavé ložisko, ale osina putuje dál a vyvolává další zánět např. na spodní straně tlapky nebo v okolí zápěstních kůstek.
Určitě není možné tvrdit, že každý zánět, který se objeví v meziprstí, je vyvolán osinou. Stejně tak není možné říkat, že osina nezpůsobí problémy v jiných částech zvířecího těla. Poměrně často zapadne do zevního zvukovodu nebo se dokáže zachytit ve spojivkovém vaku. Vždy může znamenat obtížně řešitelný a také obtížně diagnostikovatelný problém.
Léčba
Léčba není úplně jednoduchá. Většinou se postižené místo rozřízne a osina se vyjme. Vzhledem k její velikosti a cestovatelským vlohám, ale nemusí být úplně jednoduché osinu najít. V každém případě patří léčba do rukou veterinárního lékaře.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
25.07.2021