Morčata
Pokud chcete společně chovat více morčat, ujistěte se, že je máte správně spárovaná, jinak se vám lehce může stát, že jich za nějakou dobu budete mít mnohem víc.
Morčata samičího pohlaví pohlavně dospívají již ve věku 2 měsíců a samci ve věku 3 měsíců. Proto doporučujeme, aby v novém vrhu byli samci odděleni od samic bezprostředně po odstavu. Odstav provádíme ve věku 21 dní anebo po dosažení hmotnosti 180g (15-28 den po narození).
Způsob chovu
Při budování přístřešku pro morčata byste měli vědět, že zdravá morčata produkují velké množství trusu. Často detekují přímo na krmení a do zásobníků s vodou, převracejí nestabilní misky a znečisťují pipety napáječek zbytky přežvýkaných pelet. To znamená, že morčata potřebují jednoduché a dobře čistitelné bydlení. Klec může být drátěná nebo plastová. Důležitá je především dostatečně účinná ventilace. Pokud chováte morčata v skleněném akváriu, je potřebné měnit podestýlku pravidelně každý den. Snižujete tím koncentraci amoniaku. Morčata neskáčou a nešplhají. Tudíž není nutné klec shora uzavírat. Klec by měla být vysoká nejméně 25 cm.
Podlaha klece může být pevná nebo z drátěné síťoviny (pozor na četnější výskyt poranění). Noviny, roztrhaný papír, dřevěné hobliny a sláma se mohou používat jako podestýlka. Menší, vzhůru dnem obrácená kartonová krabice může sloužit jako přístřešek, jelikož morčata se ráda skrývají.
Klec byste měli umístit na klidném místě bez přímého slunce. Morčata můžete chovat v párech nebo ve skupinách. Při chovu ve skupině se doporučuje jeden samec na deset samic.
Krmení
U morčat se vyvíjejí jejich stravovací preference v raném věku. Z toho důvodu se jen těžko později přizpůsobují jakýmkoliv změnám ve složení, vzhledu či dokonce ve způsobu prezentace krmení a vody. Dokonce i změna značky pelet může být důvodem odmítnutí krmení a nežádoucího hladovění zvířete. Může být proto užitečné morčatům v raném věku nabízet co nejvíce druhů potravy. Zvyknou si tím na rozmanitou stravu.
Morčata vyžadují mít v potravě každý den zdroj vitamínu C, jelikož nejsou schopna jeho vlastní syntézy. Komerčně vyráběné pelety pro morčata jsou obohaceny o vitamín C, ale zhruba 50 % vitamínu C oxiduje a ztrácí se již za 90 dnů od data výroby. Doporučuje se proto každodenně dodávat morčatům vitamín C samostatně. Bohatým zdrojem vitamínu C jsou například zelené listy (kapusta, petržel, listy řepy, čekanka, špenát), červená a zelená paprika, brokolice, rajčata, kiwi, pomeranče. Ovoce a zrní byste měli morčatům nabízet jenom v omezeném množství, ve formě pamlsku. Jde o bohatý zdroj cukrů a může být důvodem průjmového onemocnění.
Přístup ke kvalitnímu senu by měl být nepřetržitý. Seno je důležité pro správné trávení a také pomáhá v prevenci zubních problémů.
Doporučené krmení pro morčata by měla tvořit směs komerčně vyráběných pelet pro morčata a kvalitní luční seno s přídavkem čerstvé zeleniny.
Pelety jsou lepší než míchané zrní, a to ze dvou důvodů: Morče nemá možnost selekce dle vlastní libovůle či chuti. Pelety obsahuji všechny potřebné živiny ve vyváženém poměru a jsou tedy vhodnější než mixované zrní, ze kterého si morče vybere jenom kousky chuťově atraktivní a zbytek nechá nedotčený. Dalším důvodem je fakt, ze zrní je bohatým zdrojem sacharidů a může byt příčinou průjmu.
Zdravotní péče o morčata
Morčata jsou obecně velmi zdravá a nenáročná zvířata. Může je však trápit několik problémů. Jedním z nich jsou kožní roztoči, kteří se mohou nacházet v seně, a tak přestoupit na morčata. Zapříčiňují silnou svědivost. Morčata se drbou, jejich kůže je zhrublá se strupy a bolestivými ranami, nejčastěji na hřbetu. Léčba je poměrně jednoduchá. Veterinární lékař aplikuje morčeti opakovanou injekci proti roztočům. Je však velmi důležité rozpoznat roztoče na morčeti v jejich raném stádiu, kdy morče ještě není příliš svědivé.
Zubní potíže se mohou vyvinout, pokud jsou morčata krmena dietou chudou na obsah sena. Při nesprávném poměru vitaminů a minerálů může dojít k deformitě zubů a čelisti.
Jakékoliv dotazy nebo nejasnosti k chovu morčat konzultujte se svým veterinárním lékařem nebo zkušeným chovatelem.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Přečtěte si další články o léčbě nemocí morčat:
31.05.2015