Jak pomoci chovatelům při určení správného načasování krytí a porodu feny?
Nejefektivnější je otestovat hormon Progesteron. Ten je nejdůležitějším hormonem v reprodukci fen.
Jeho testování je jednoduché a lze jej využívat pro určení času ovulace, porodu a vyšetřování některých poruch pohlavního cyklu. K jeho správné interpretaci je však potřebné pochopit jedinečnost v sekreci progesteronu u fen.
Progesteron je steroidní hormon vylučovaný žlutým tělískem. U fen jej unikátně vylučují i zrající folikuly před ovulací. Toho využíváme při stanovení pohlavního cyklu fen k určení času ovulace. Je to jednoduchý způsob ke zvýšení plodnosti chovných fen, jelikož špatné načasování krytí je nejčastější příčinou „neplodnosti“. Hladina progesteronu typicky narůstá před, v průběhu a po ovulaci. Maximálních hodnot dosahuje 20. až 30. dne po konci říje, bez ohledu na to, jestli je fena březí nebo ne. Následně dochází k postupnému klesání jeho hladiny až na nulové hodnoty po 60 až 70 dnech po ovulaci. Nebřezí feny mají obvykle o něco delší luteální fázi. Pokles progesteronu indukuje vzestup prolaktinu, který stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách. Následkem toho je skutečnost, že prakticky každá nekastrovaná fena je schopna odkojit štěňata.
Progesteron testujeme ve vlastní laboratoři veterinární kliniky. Analýza trvá 12 minut. Získáme tak spolehlivé kvantitativní výsledky hladiny progesteronu, které korelují s ovulací. To nám umožňuje s klientem lépe a rychle komunikovat, a pozitivně tak ovlivnit rozhodnutí ohledně managementu reprodukce. Další možností je testování progesteronu v externí laboratoři. Tím však přicházíme o čas. Promeškání vhodného období ke krytí je totiž nejčastějším důvodem neúspěšného krytí u fen, jelikož je velmi těžké odhadnout čas ovulace. Nesprávné načasování vede ke ztrátě času, finančních prostředků a k frustraci chovatele.
Když hladinu progestronu testujeme opakovaně, je důležité používat vždy stejnou technologii a typ vzorku, abychom zajistili co možná nejpřesnější trendy vývoje jeho hladiny. Analyzátor v naší veterinární klinice Vethope vyhodnocuje progesteron v jednotkách nmol/l. Některé laboratoře však měří v jednotkách ng/mL. Přepočet mezi těmito dvěma jednotkami jednotkami je následující: 1 nmol/l = 1 ng/mL x 3,175. Případně obráceně: 1 ng/mL = 1 nmol/l / 3,175). Progesteron jsme schopni měřit v celé škále hodnot, které jsou důležité k provedení klinicky důležitého rozhodování k určení času vhodného ke krytí feny.
Testování progesteronu pro určení vhodného času krytí feny
K ovulaci dochází, když hladina plazmatického progesteronu dosáhne hodnoty 15,8-19,0 nmol/l, resp. 5-6 ng/mL. Tato hodnota je stejná bez ohledu na velikost psa. Po ovulaci musí oocyty dozrát, to trvá přibližně 2-3 dny, a teprve pak může dojít k jejich oplodnění. Po dozrání jsou životaschopné ještě další 2 dny.
Spermie psa je po ejakulaci neschopná oplodnění. K tomu je zapotřebí, aby určitou dobu (přibližně 6-12 hodin) pobývala v reprodukčním traktu samice - tento proces se nazývá kapacitace spermie. Spermie mohou přežívat v reprodukčním traktu samice rozdílně dlouhou dobu - až sedm dní.
Z důvodu relativně dlouhého času přeživatelnosti spermí v reprodukčním traktu samice, je potřebné chápat rozdíl mezi plodným (fertilním) obdobím a obdobím fertilizace (oplodnění).
Fertilní období je čas, ve kterém krytí feny potenciálně může vést k oplodnění. Toto je ve skutečnosti dlouhé odbobí, když si uvědomíme jak dlouho je spermie schopna přežít v reprodukčním traktu feny. K oplodnění čerstvou spermií tedy může dojít kdykoli od pátého dne před ovulací až do pátého dne po ovulaci.
Proti tomu fertilizační období je čas, kdy oba, vajíčko i spermie, jsou optimálně připraveni k oplodnění. Je to mnohem kratší doba, zhruba tři dny – od druhého dne po ovulaci do pátého dne po ovulaci.V tomto období je vajíčko připravené k oplodnění a dosáhneme početnějších vrhů a je nejvyšší šance ke krytí zakončeného březostí. Pokud fena není nakrytá právě v období fertilizace, nedosáhneme tak vysokého procenta úspěšných nakrytí, případně máme méně početné vrhy.
Progesteron v průběhu říje progresivně narůstá, a proto se pravidelným měřením zaměřujeme na jeho vzestup. Ovulaci a optimální dobu krytí lze odhadnout pozorováním zřetelného zvýšení koncentrace progesteronu, kterou lze nejlépe identifikovat sériovým testováním.
Možný režim testování progesteronu je následující:
Progesteron většinou začínáme testovat kolem 6. až 8. dne říje. Nepřestáváme s testováním až do doby, dokud dosáhneme hodnotu přes 15,8 nmol/l, resp. 5 ng/mL.
-
Pod 3,2 nmol/l (1,0 ng/mL) - žádná aktivita vaječníků. DOPORUČENÍ: Test opakujeme každé 2 až 4 dny.
-
3,2 - 6,3 nmol/l (1,0 až 1,9 ng/mL) - vzestup indikuje aktivitu vaječníků. DOPORUČENÍ: Test opakujeme za 2 až 3 dny.
-
6,4 - 9,5 nmol/l (2,0 až 3,0 ng/mL) - aktivita vaječníků. DOPORUČENÍ: Test opakujeme za 1 - 2 dny
-
9,6 - 15,8 nmol/l (3,1 - 4,9 ng/mL) - aktivita vaječníků. DOPORUČENÍ: Test opakujeme za 1 - 2 dny
-
15,9 - 38,2 nmol/l (5,0 - 12,0 ng/mL) - OVULACE nebo blízkost ovulace. DOPORUČENÍ: Určete rozvrh krytí
-
ROZVRH KRYTÍ NA ZÁKLADĚ NAMĚŘENÉ HLADINY PROGESTERONU:
-
15,8 až 19,0 nmol/l (5 až 6 ng/mL) - Nakryjte fenu za 2-3 dny.
-
19,0 až 34,9 nmol/l (6 až 11 ng/mL) - Nakryjte fenu za 1 až 2 dny.
-
34,9 až 60,3 nmol/l (11 až 19 ng/mL) - Nakryjte fenu ještě dnes.
-
Nad Nad 60,3 nmol/l (19 ng/mL) - Nakryjte fenu ihned, pokud vaginální cytologie potvrzuje říji a fena je svolná k páření. Obecně je však na nakrytí feny již pozdě.
-
Pokud nedosáhnete hodnotu přes 15,8 nmol/l (5 ng/mL), nelze prokázat ovulaci, a tím určit čas vhodný ke krytí.
Možný režim pro určení správného času krytí:
Plodné období feny je v době ovulace, kdy hodnota progesteronu je 15,8 nmol/l (5,0 ng/mL) +1 až +4 dny.
Pokud máme možnost dvou pokusů o nakrytí feny, tak ji nakryjeme v době ovulace +1 den a následně ovulace +3 dny anebo v době ovulace +2 dny a pak ovulace +4 dny.
Pokud máme možnost pouze jednoho pokusu o nakrytí feny, tak ji nakryjeme v době ovulace +2 dny anebo ovulace +3 dny.
V případě, že jste u feny monitorovali hladinu progesteronu a k ovulaci došlo kolem 18. dne od počátečních příznaků říje, fena byla úspěšně nakrytá a zabřezla. To neznamená, že při další říji bude pravděpodobně ovulovat opět v 18. den. Mezi jednotlivými říjovými cykly je však variace až kolem 40 %. Z toho důvodu by se mělo časování krytí provádět při každém cyklu říje.
Testování progesteronu na určení termínu porodu
Z důvodu relativně krátké doby trvání březosti u fen je důležité určit fyziologický konec gravidity, zejména pokud víme, že bude nutná intervence. Štěňata narozené před 57 dnem po oplodnění mají relativně malou šanci na přežití. Čas březosti je u fen kolem +/- 61 dní +/- 48 hodin. Opakované krytí a doba přežívání spermií v pohlavním traktu samice (do 7 dnů) dělá určení času porodu ještě složitějším.
Pro chovatele, především malých a středných plemen psů, může být užitečné opakované měření tělesné teploty, a to 3x za den před termínem očekávaného porodu. Teplota obvykle v posledním týdnu březosti mírně kolísá, avšak těsně před porodem klesne o 2°C. Tento pokles není často tak výrazný u velkých plemen psů. Snížení tělesné teploty je zapříčiněno poklesem progesteronu.
24 hodin před porodem klesne hladina plazmatického progesteronu pod 3,2 nmol/l (1 ng/mL). Jelikož je velmi důležité mít tyto výsledky co nejdříve, je užitečné měřit hladinu progesteronu přímo ve veterinární klinice. Pokud je progesteron stále vysoký, fena ještě není připravena k porodu. Pokud je progesteron nízký, štěňata jsou připravena a lze přistoupit k císařskému řezu, je-li zapotřebí. V případech volitelného císařského řezu (např. u plemen jako je Bulldog nebo při jednom štěněti) je možné tento test provádět denně až do doby detekovaného poklesu hladiny progesteronu.
Testování progesteronu při poruchách pohlavního cyklu feny
Rozštěpená říje
U mladých fen a také přibližně u 5 % starších fen se setkáváme s tzv. rozštěpenou říjí. První říje je krátká, neplnohodnotná a neproběhne u ní ovulace. Jedná se o tzv. anovulační cyklus (fena při krytí nezabřezne). Hodnota progesteronu narůstá z důvodu růstu vaječníkových folikulů, ale pak prudce klesne. Folikuly se jednoduše scvrknou a ztratí se, ovulace neproběhne. Může se jednat o fenu, u které naměříte progesteron 15,5 nmol/l (4,9 ng/mL). Ten pak klesne v případě, že k ovulaci nedoje. Tato říje je následovaná kratším meziříjovým obdobím. Po něm nastupuje normální plnohodnotná říje. Hladinu progesteronu lze testovat kdykoliv v období následujících 40 dní po říji.
Opožděná puberta u fen
Podezření na opožděnou pubertu existuje u fen, které nevykazují žádné vnější projevy říje do 2. roku věku. K průkazu tzv. tiché říje u těchto fen, která mohla proběhnout v předešlých 2 měsících, doporučujeme v prvním kroku otestovat hladinu progesteronu. Tichá říje může být opravdu problémem, jelikož některé zvířata mají stěží nějaké nebo žádné vnější projevy říje (otok vnějších genitálií, nebo vaginální výtok v průběhu říje). Když chovatel chce na chovné feně štěňata, testování progesteronu je nutné začít ihned, když u feny spatří nějaký projev říje. Zabrání se tak promeškání plodného období.
Hypoluteonismus
Hypoluteoidismus je onemocnění fen charakterizované nedostatečnou sekrecí progesteronu žlutým tělískem v průběhu gravidity. Výsledkem je pak pokles koncentrace progesteronu pod kritické hodnoty, kterém mohou vést k resorpci plodů nebo k potratům před koncem březosti. Toto onemocnění postihuje především určitá plemena psů (např. Německý ovčák nebo Bobtail – Staroanglický ovčák). Pravidelné testování progesteronu od 30. dne gravidity a orální suplementace medroxyprogesteron acetátu může pomoct v řešení problému.
Cysty vaječníků
Když měříme hodnotu progesteronu v čase po ovulaci, progestoron rychle stoupá. V případě, že hodnota progesteronu nestoupá a drží se zhruba na stejné úrovni, něco nemusí být v pořádku a vzrůstá podezření na výskyt cysty vaječníku. Kdykoli zaznamenáme stagnaci hodnoty progesteronu, doporučujeme pečlivý monitoring feny. Může se to stát i u zdravé feny, ale nemělo by to trvat déle než 3 dny. Pokud k tomu dojde, doporučujeme sonografické vyšetření vaječníků.
Přínos testování progesteronu
Testování progesteronu je zejména u chovných fen velmi přínosné a je velmi jednoduše dostupnou a vysoce efektivní metodou v reprodukci psů. Lze ho využívat v různých fázích pohlavního cyklu a poskytuje informace o vhodném času ke krytí a porodu, ale také u některých abnormalit pohlavního cyklu. Výše uvedené informace jsou obecné povahy a konkrétní zvířata se od nich mohou odlišovat. Progesteron je nejlepší používat spolu s jinými technikami monitorování, jako je například sledování klinických příznaků, vaginální cytologie, vaginoskopie, ultrazvuk a dodatečné hormonální testování.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
29.03.2022