FIP u koček
Infekční peritonitida (FIP) je celosvětově rozšířené virové onemocnění koček. Patří mezi jednu z nejzávažnějších nemocí koček.
FIP u koček víceméně nelze terapeuticky ovlivnit a v naprosté většině případů končí úhynem zvířete. Nejčastěji onemocní mladá zvířata, která žijí ve větších kolektivech nebo z nich pocházejí. Původcem nemoci je virus z čeledi Corononaviridae. Ten má schopnost spontánních mutací. FIP napadá především kočky domácí. Přenos se uskutečňuje přímým i nepřímým kontaktem. Významný je přenos z matky na koťata pomocí placenty, nemocné kotě postupně nakazí ostatní koťata i jiné kočky.
Významnou roli pro přenos a manifestaci FIP hraje imunita zvířete. U koček s dobrým imunitním systém se onemocnění klinicky neprojevuje. Tato zvířata jsou však zdrojem infekce pro oslabené kočky, u kterých se virus projeví klinicky. Inkubační doba se pohybuje mezi 2-14 dny. Virus pronikne do hostitele přes horní cesty dýchací a dutinou ústní. Množí se v mandlích a sliznici střeva, poté se vylučuje slinami a trusem.
Projevy nemoci
FIP se nejčastěji vyskytuje u koček ve věku do dvou let. Onemocnění se projevuje několika formami. Pokud se kotě nakazí při porodu, většinou se narodí mrtvé nebo umírá několik dnů po porodu. Efuzní forma (s výpotkem tekutin) onemocnění je charakteristická zvětšením dutiny břišní, kdy dochází k výpotku tekutin z cév do prostoru břicha. Výpotek postihuje i hrudník, což se projevuje obtížným dýcháním. Neefuzní forma se projevuje ochrnutím končetin, poruchou koordinace pohybu, kýváním hlavy, přítomností krve v přední oční komoře, zvětšením jater, sleziny, mízních uzlin apod.
Diagnostika onemocnění
Ne u každého jedince se projeví všechny zmíněné klinické příznaky najednou. Vzhledem k rozmanitosti těchto příznaků je zjevné, že široká bude i diferenciální diagnostika. Vychází z hematologického a biochemického vyšetření krve a z vyšetření přítomných výpotků. Dále je třeba provést RTG a sonografické vyšetření. V současné době je také dostupné sérologické vyšetření pro stanovení protilátek proti koronavirům a vyšetření pomocí PCR, které prokazuje přítomnost viru v organismu.
Léčba onemocnění a prevence
Léčba se zakládá pouze na zmírnění symptomů. Samotné onemocnění je neléčitelné. Proto je důležitá prevence, jako časný odstav koťat, důkladná dezinfekce prostředí. Význam má proto očkování zvířat, které je ale nutné provádět jen u zdravých zvířat. Na trhu je dostupná vakcína s aplikací do nosu. Očkovat se mohou koťata od 16 týdnu věku s přeočkováním za 3 týdny a pak každoroční revakcinace. Před vlastní vakcinací je potřeba udělat vyšetření na přítomnost tohoto viru. To se provádí ze vzorků krve. Pro účinnou vakcinaci musí být kotě či kočka negativní.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
15.09.2022