Kastrace morčete - Cysty na vaječnících samic morčat
Samice morčat se kastrují především ze zdravotních důvodů - je to účinná léčba vaječníkových cyst. Samci morčat se kastrují kvůli zamezení populační exploze.
Velmi častým onemocněním u samic morčat jsou cysty na vaječnících, tzv. ovariální cysty. Cysty na vaječnících jsou tekutinou naplněné váčky, které postihují až 76 % samic morčat ve věku 1,5 až 5 let.
Nejvyšší riziko je u samic středního věku, přičemž prevalence u chovných a nechovných zvířat je stejná. Obvykle se vyskytují na obou vaječnících zvířete.
V době říje dochází standardně na vaječníku k tvorbě a následnému prasknutí ovariálního folikulu a uvolnění vajíčka do vejcovodu. Pokud dojde k poruše pohlavního cyklu a folikuly neprasknou, dochází ke vzniku vaječníkových cyst.
Existují tři typy cyst. Nejčastější jsou serózní cysty. Jedná se o nefunkční cysty bez hormonální aktivity, které však mohou být velmi velké a způsobovat bolestivost a diskomfort.
Druhý typ jsou folikulární cysty, jsou méně časté, vyskytují se u 22 % postižených zvířat. Nikdy se nevyskytují samostatně, ale vždy v kombinaci se serózními cystami. Jsou hormonálně aktivní a produkují estrogeny. To je příčinou nepravidelného pohlavního cyklu.
Třetím typem cyst jsou paraovariální cysty, které jsou velmi vzácné. Nachází se mimo vaječník a souvisí s anomálií vejcovodů nebo širokého vazu děložního.
Příznaky onemocnění
Vaječníkové cysty jsou onemocnění, které je třeba vždy vyloučit, když morče trpí bolestivostí dutiny břišní nebo je nervózní a nenechá se pohladit.Ke klinickým příznakům, které lze pozorovat patří ze začátku jen zvětšený objem břicha. Cysty mohou dosahovat různé velikosti v rozsahu od 5 mm až po 10 cm. Zvířata bývají ze začátku asymptomatická, mohou mít více hruškovitý tvar těla než obvykle a mohou vykazovat známky bolestivosti (nahrbený postoj) a nepohodlí při manipulaci. Pokud se jedná o chovné samice, častá je neplodnost. U folikulárních cyst dochází k symetrickému vypadávání srsti na bocích, někdy je patrné krvácení z vulvy, změny na děloze. S pokročilostí nemoci dochází rozvoji celkové slabosti, nechutenství, stáze zažívacího systému a ztrátě hmotnosti.
Diagnóza
Cysty lze většinou cítit již při pohmatu břicha zvířete. Nejpřesnější diagnóza cyst se provádí ultrasonografickým vyšetřením, případně rentgenem.
Cysta na vaječníku - velký tmavý oválný objekt
Léčba
Kastrace samice morčete
Pokud cysty nejsou léčeny, mohou růst a potenciálně prasknout a ohrozit život morčete. Účinnou léčbou vaječníkových cyst je kastrace samice morčete, tzv. ovariohysterektomie, při které se chirurgicky odstraní oba vaječníky a děloha. U starších morčat s četnými komorbiditami však chirurgie může být riziková.
Folikulární cysty lze také řešit pomocí chemické kastrace (tzv. off label), která nemusí vždy vést ke zmenšení velikosti serózních cyst, ale vyřeší potíže se hormonální aktivitou folikulárních cyst a povede k redukci příznaků spojenými se ztrátou osrstění.
Kastrace morčete je chirurgický úkon vyžadující celkovou anestézii a celodenní hospitalizaci zvířete. V naší veterinární klinice Vethope používáme šetrnou inhalační anestezii Safety+ podporující rychlé probouzení pacienta po operaci.
Prevence
Cystám vaječníků nelze u morčat předcházet. Pravidelným sledováním zvířete lze však předcházet potenciálně život ohrožujícím situacím. U samic morčat si proto všímejte především jakýchkoliv změn v jejich chování a zdravotním stavu. Je důležité, aby morče bylo vyšetřeno a vykastrováno včas, před tím, než dojde k prasknutí cysty.
Chirurgicky odstraněná cysta
Vethope - veterinární klinika
Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku.
My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem.
"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
20.01.2025