Cukrovka u koček
Trpí vaše kočka cukrovkou? Přečtěte si více o diabetických obtížích koček a správné aplikaci inzulinu na stránkách špičkové veteriny.
V porovnání se psy, kteří dostávají několik větších dávek potravy v průběhu dne, kočky konzumují menší dávky častěji, celkem běžně v průběhu celého dne. I když je důležité podávat inzulin každý den ve stejnou dobu, většina diabetických koček je krmených průběžně.
Diabetické kočky mají často nadváhu, a proto mají dostávat redukční dietu na snížení tělesné hmotnosti. Obezita je jednou z vyvolávajících příčin diabetu a některé kočky se mohou dokonce vyléčit z diabetu, pokud se jejich tělesná hmotnost upraví do normy.
Na rozdíl od psů, kočky netrpí šedým zákalem oční čočky, tzv. kataraktou, jako výsledkem cukrovky. Pokud není cukrovka pod kontrolou, mohou ale trpět častými močovými infekcemi.
Když je diabetická kočka smutná a ztrácí apetit, je to podstatně větší problém než u zdravého nediabetického zvířete. Důvodem je fakt, že pokud kočka nepřijímá potravu, nemůže dostat svoji dávku inzulinu a její organizmus není schopen využívat glukózu jako zdroj energie. Výsledkem je využívání vlastního tělesného tuku a bílkovin jako zdroje energie namísto glukózy. Tento stav může chvíli fungovat, ale dochází při něm k produkci skupiny toxinů nazývaných „ketony“. Pokud se tvoří, zvíře se stává ketonickým, a to je život ohrožující stav u diabetického pacienta.
Aplikace inzulinu
- Inzulin musí být uchováván vždy v chladničce, jelikož jde o bílkovinu.
- Lahvičku s inzulinem byste měli vždy před použitím lehce protřepat.
- Pro každou aplikaci používejte čistou jehlu a stříkačku.
- Používané jehly jsou velmi malé, kočka tak většinou necítí žádnou bolest při aplikaci injekce pod kůži.
- Sledování diabetického zvířete je obrovská odpovědnost. Jak si ale zvyknete podávat injekce, stane se to pro vás každodenní rutinou.
- Diabetické zvířata potřebují více vaší pozornosti než zdravá zvířata.
Vethope - veterinární klinika
Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku.
My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem.
"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
31.05.2015