Cukrovka u psa a dalších domácích zvířat
Jaké jsou příznaky cukrovky u psa či kočky? Přečtěte si více o léčbě diabetických obtíží domácích zvířat předtím, než vyhledáte pomoc veterináře.
Jak funguje inzulin v těle zvířete
Po nakrmení se glukóza z potravy vstřebává přes střevo do krevního oběhu, následkem čeho slinivka zdravého zvířete uvolňuje inzulin. Ten pak působí jako zámek od dveří buněk našeho organismu a umožňuje jim otevřít, tedy vzít si glukózu potřebnou jako zdroj energie. Inzulín působí v prevenci tvorby glukózy v játrech a zajišťuje, aby byl nadbytek glukózy z potravy, který již organismus nepotřebuje jako zdroj energie, uložen do tělesných zásob.
Když je narušena produkce inzulinu, jako v případě diabetes mellitus, glukóza zůstává v krvi v nadbytku. Její koncentrace roste a pří překročení hranice tolerance ledvin, je propouštěna do moči. Tato ztráta glukózy do moče s sebou strhává vodu procesem nazývaným osmóza a je důvodem zvýšené produkce moče ve srovnání se zdravým zvířetem.
Nadměrná ztráta vody močí je kompenzována zvýšeným příjmem vody. Základním příznakem onemocnění u zvířete s cukrovkou je tedy polyurie (nadměrné močení) a polydipsie (nadměrné pití). Kromě toho diabetický pacient má tendenci k hubnutí, které je v rozporu se zvýšeným příjmem potravy. Pacient v důsledku nedostatku inzulinu dostatečně nevyužívá energii z potravy. Dochází k hladovění buněk, které nejsou schopny využívat glukózu z krve. Organismus odbourává tělesné zásoby tuků a bílkovin (svalovina) na výrobu energie. Toto je období, kdy je většina nemocných psů a koček předvedena k veterinárnímu lékaři se žádostí majitele o pomoc. Cukrovka se diagnostikuje pomocí vyšetření krve a moči.
Léčba cukrovky
Léčba cukrovky u psů a koček spočívá v každodenní injekční aplikaci inzulinu. Neexistuje standardní postup použitelný u všech pacientů. Každý diabetický pacient má přizpůsobenou dávku inzulinu stanovenou na základě jeho potřeb. Většině psů postačuje jedna aplikace za den, ale někteří vyžadují i dvě. Je nesmírně důležité, abyste injekci inzulinu aplikovali ve stejnou denní dobu každý den a zvíře mělo tu samou rutinu každý den bez výjimky. To znamená stejnou dietu ve stejný čas a ve stejném množství včetně procházek každý den. Po období stabilizace by měla udržovací dávka inzulinu zůstat relativně neměnná.
Velmi důležité je konstantní složení krmiva diabetického zvířete. Nejlepší volbou jsou komerčně vyráběné nízkouhlohydrátové a vysokovláknité diety. Ty doporučí veterinární lékař. Pokud není k dispozici žádná z veterinárních diet, je akceptovatelné běžně dostupné krmení. Nikdy však zvířeti nedávejte pamlsky, sušenky či jakoukoliv odměnu v intervalech mezi krmením. To samozřejmě vyžaduje dobrou spolupráci celé rodiny a přátel.
Stabilizace diabetického pacienta
Je několik způsobů, jak stabilizovat diabetického pacienta. Některým zvířatům postačuje jedna dávka inzulinu denně, jiné budou potřebovat dvě dávky v průběhu dne. Některá zvířata budou stabilní jenom při měření glykémie veterinárním lékařem, jiným bude stačit monitoring glukózy v moči. U některých bude potřeba hospitalizace, u jiných nebude potřebná.
Po stabilizaci začne veterinární lékař s opakovaným odběrem krve na stanovení hladiny krevní glukózy v průběhu dne a začne dělat tzv. glykemickou křivku. Tato křivka bude důležitá při rozhodování, jestli bude zvířecí miláček potřebovat jednu nebo dvě dávky inzulinu za den.
Diabetické kočky
Léčba inzulinem u koček je podobná jako u psů. Většina koček však vyžaduje aplikaci inzulinu 2x denně, protože kočky metabolizují inzulin rychleji než psi.
Inzulin musí být kočce podán bezprostředně po ranním krmení. Hlavním důvodem je ranní nechutenství. Když se kočka před aplikací inzulinu nenakrmí a injekci byste aplikovali dříve, může být hypoglykemická v důsledku předávkování inzulinem. Pokud zvíře dobře nepřijímá potravu, nedávejte mu obvyklou dávku inzulinu. Pokud má sníženou chuť k příjmu potravy a sní pouze polovinu své obvyklé dávky, aplikujte jenom poloviční dávku inzulinu. Pokud tento stav potrvá déle, kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Hypoglykémie u psů a koček
U diabetických pacientů léčených inzulinem je několik situací, kdy se můžeme potkat s hypoglykémií (nízkou hladinou krevní glukózy). Úhyn v důsledku hypoglykémie u psů a koček je vzácný. Nejčastěji však může dojít k náhodnému předávkování inzulinu z důvodu vysoké dávky nebo nechutenství při ranním krmení. První patrný klinický příznak je hlad následován letargií, únavou a spavostí. Pokud nedojde k léčbě, klopýtání a závratě zvířete jsou následovány progresívním třesem, křečemi, komatem a smrtí. Pokud je pacient ještě při vědomí, léčba spočívá v nabízení potravy, především na cukr bohatého zdroje, jako např. sušenky. V případě, že pacient není schopen přijímat potravu, pak je nutné podat glukózu do tlamy (sladký cukrový roztok) nebo intravenózní injekcí glukózy aplikovanou veterinárním lékařem jako první pomoc.
Pokud se podařilo stabilizovat cukrovku, pes nebo kočka by měl začít pít méně, být méně hladový a přibrat na váze. Zvířata s diabetem jsou náchylná k sivému zákalu oční čočky, tzv. katarakte, jako důsledku zvýšené hladiny krevního cukru. Je to velmi časté i u stabilizovaných a správně léčených pacientů. Kromě jiného diabetičtí psi a kočky jsou náchylnější k infekcím močových cest.
Bez ohledu na to jak dobře je cukrovka léčena, často najdeme určité množství glukózy v moči, zejména v ranních hodinách v době před aplikací inzulinu. Ta pak může tvořit živnou půdu pro růst bakterií a s následnou infekcí močových cest, která je však léčitelná.
Skladování inzulinu
Inzulin musí být uchováván v ledničce. Pokud to není možné zajistit, uchovávejte lahvičku s inzulinem na chladném místě. Důležité je vyhnout se extrémním teplotám, přímému slunci a třepání. Inzulín je relativně stabilní, pokud je správně skladovaný, zůstane plně účinný až do data exspirace.
Několik rad pro uschovávání inzulinu:
Inzulin ve formě suspenze v lékovce se aplikuje pomocí inzulínové stříkačky. Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu je 6 týdnů. Inzulin uchovávejte ve vzpřímené poloze v chladničce při teplotě 2-8°C, nikdy ne na dvířkách lednice – při neustálé manipulaci totiž dochází k znehodnocování molekul inzulínu. Inzulin chraňte před světlem a mrazem. Před aplikací inzulin promíchejte otáčením lékovky. Uchovávejte jej mimo dosah dětí.
Zásobní vložky s inzulínem jsou používány s inzulínovými pery podle doporučení výrobce. Je třeba postupovat podle návodu přiloženého k jednotlivým aplikátorům. Před prvním použitím přípravek uchovávejte v chladničce (2-8°C), nikdy ne na dvířkách lednice – při neustálé manipulaci totiž dochází k znehodnocování molekul inzulínu. Zásobní vložky chraňte před mrazem. Po založení zásobní vložky nebo prvním otevření zůstane inzulín účinný po dobu 28 dní. Po prvním otevření vnitřního obalu uchovávejte při teplotě do 25°C. Pero nebo používané zásobní vložky neuchovávejte v chladničce. Nevystavujte nadměrnému teplu nebo přímému slunečnému světlu. Zásobní vložky uchovávejte mimo dosah dětí.
Dobrá komunikace s Vaším veterinárním lékařem je základem úspěšné léčby. Pouze tak můžete zajistit nejlepší péči pro Vašeho domácího mazlíčka.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
09.05.2024