MVDr. Marek Galbinec z veterinární kliniky Vethope poskytl 16.11. 2022 rozhovor Lidovým novinám na téma diagnostiky a léčby cukrovky u domácích zvířecích mazlíčků. Přepis článku přinášíme níže.
Počet psů, kteří trpí cukrovkou, stoupá. Jak už Lidovky.cz psaly, v Česku jsou jich zhruba čtyři procenta. A obdobná čísla jsou i u koček. Veterinář Marek Galbinec se ve své praxi setkává s případy, kdy majitelé nechtějí léčbu mazlíčků platit a zvíře raději nechají utratit.
Lidovky.cz: Proč přibývá koček a psů, kteří onemocní cukrovkou? Může za to strava?
Cukrovku můžeme charakterizovat jako relativní nebo absolutní nedostatek inzulinu. Nejčastěji ji diagnostikujeme u nekastrovaných fen a obézních kastrovaných kocourů. Překrmování a rozvoj obezity je u zvířat predispozičním faktorem rozvoje cukrovky. Díky opatrnosti majitelů a pravidelným kontrolám u veterináře je nemoc u domácích zvířat diagnostikována stále časněji.
Nechodíte se zvířetem na preventivní prohlídky? Mám zkušenost, že právě díky nim se často cukrovka odhalí včas.
Lidovky.cz: Jak se cukrovka a léčba u koček a psů liší?
Léčba cukrovky u psů a koček je podobná. Spočívá v každodenní injekční aplikaci inzulinu, přičemž u nekastrovaných fen doporučujeme bezprostředně po stabilizaci cukrovky kastraci zvířete. Ta může vést, provede-li se včas, i k vysazení inzulinu a úplnému vyléčení zvířete. Neexistuje standardní postup použitelný u všech pacientů. Každý diabetický pacient má přizpůsobenou dávku inzulinu, která je stanovena podle jeho potřeb. Většině psů postačuje jedna aplikace za den, ale někteří potřebují i dvě. Kočkám se musí inzulin aplikovat vždy dvakrát denně, protože ho metabolizují rychleji než psi.
Nejdůležitější je pravidelnost. Zvíře musí dostávat inzulin pravidelně ve stejnou dobu každý den, výjimky neexistují. Po období stabilizace pacienta by měla udržovací dávka inzulinu zůstat relativně neměnná. Významnou roli také hraje krmivo. Nejlepší volbou jsou komerčně vyráběné nízkouhlohydrátové a vysokovláknité diety. Ty doporučí veterinář. Nikdy však diabetickému zvířeti nedávejte pamlsky, sušenky či jakoukoliv odměnu v intervalech mezi krmením. To samozřejmě vyžaduje dobrou spolupráci celé rodiny a přátel.
Lidovky.cz: Kolik měsíčně léčba psa nebo kočky stojí?
Hlavním vstupním výdajem pro chovatele jsou laboratorní analýzy krve a moči, náklady na inzulin a dietní krmivo. Případně léčba onemocnění spojených s cukrovkou. Po stabilizaci pacienta se výdaje pohybují ve stokorunách měsíčně.
Lidovky.cz: Může vést nemocné zvíře, když nepočítáme aplikaci injekcí, kvalitní život?
Pes či kočka s nekomplikovaným diabetem může vést naprosto plnohodnotný život při dodržování pravidel stanovených veterinářem – to znamená, že chovatel musí zvířeti pravidelně aplikovat inzulin, chodit s ním na kontroly, dodržovat dietu a nikdy nedávat zvířeti žádné pamlsky.
Lidovky.cz: Setkal jste se s tím, že by zvíře někdo raději utratil, než aby platil léčbu?
Bohužel ano. Rozhodnutí o léčbě zvířete musí vždy udělat jeho chovatel. Úkolem veterináře je onemocnění správně diagnostikovat a navrhnout možnosti léčby.
Lidovky.cz: Jak mohou majitelé včas poznat, že jejich zvíře onemocnělo?
Základním příznakem onemocnění u zvířete s cukrovkou je polyurie (nadměrné močení) a polydipsie (nadměrné pití). Kromě toho má diabetický pacient tendenci k hubnutí, i když přijímá více potravy. Zvíře v důsledku nedostatku inzulinu nedostatečně využívá energii z potravy. Dochází k hladovění buněk, které nejsou schopny využívat glukózu z krve. Organismus odbourává tělesné zásoby tuků a bílkovin (svalovina) na výrobu energie. Nejčastěji k nám lidé vodí zvířata v tomto stavu. Cukrovka se pak diagnostikuje pomocí laboratorních testů a příznaků.
Lidovky.cz: Na co by si majitelé měli dávat pozor, aby se jejich zvíře cukrovce vyhnulo?
Jak jsem uvedl výše, mezi hlavní příčiny cukrovky patří obezita. Je tedy velmi důležité snažit se o udržení optimální hmotnosti, zajištění vhodného krmiva podle životního cyklu zvířete a pravidelnou aktivitu psa nebo kočky bez větších výkyvů.
Lidovky.cz: Jsou nějaká onemocnění, která se s cukrovkou pojí?
Zvířata s diabetem jsou náchylná k šedému zákalu oční čočky – takzvané kataraktě – jako důsledku zvýšené hladiny krevního cukru. Je to velmi časté i u stabilizovaných a správně léčených pacientů. Diabetičtí psi a kočky jsou také náchylnější k infekcím močových cest. Dále u nich může docházet i ke komplikacím spojeným s glykolizací proteinů ( poškozování bílkovin v těle zvířete v důsledku vysoké koncentrace glukózy v krvi – pozn red).
MAREK GALBINEC
■ Je hlavním veterinárním lékařem na pražské veterinární klinice Vethope.
■ V roce 2001 ukončil studium na Univerzitě veterinárního lékařství v Košicích, odbor Všeobecné veterinární lékařství. Studijní stáž následně absolvoval na Veterinární fakultě Gentské univerzity v Belgii.
■ Od roku 2002 je členem Komory veterinárních lékařů ČR. V roce 2007 se stal členem Royal College of Veterinary Surgeons (komora veterinárních lékařů ve Velké Británii).
■ Své pracovní zkušenosti získal na českých i britských veterinárních pracovištích.
21.11.2022