Akutní péče o kočku
Může se stát, že vašeho kočičího mazlíčka postihne nějaká akutníé příhoda, kterou bude potřeba okamžitě vyřešit. Jak se zachovat, abyste maximalizovali jeho šance?
Akutní situace
Při vzniku náhlé příhody je důležité snažit se zůstat v klidu. Před rozhodnutím kam vyrazit pro pomoc, zatelefonujte vašemu ošetřujícímu veterinárnímu lékaři. Když mu voláte, vždy mějte po ruce tužku a papír, abyste si mohli poznamenat jeho doporučení a instrukce. Mapu s nasměrováním do veterinární kliniky naleznete na webových stránkách.
Co dělat v případě akutní …
Existuje několik nejčastějších akutních stavů, které se vyskytují u koček a několik obecných doporučení, jak se s nimi vypořádat. Mějte na paměti, že tento článek nenahradí vašeho veterinárního lékaře. Vždy se proto snažte vyhledat odbornou veterinární pomoc.
Blokáda močového traktu
Pokud váš kocour nebo kočka jeví příznaky namáhavého močení (chodí častěji na toaletu, zkouší močit, přičemž vydává bolestivé naříkavé zvuky, v moči je příměs krve nebo močí jen po kapkách), potom může trpět zánětem močového měchýře anebo močovými kameny. Někdy malé krystaly mohou způsobit ucpání toku moči, a zabraňují tak vyprázdnění močového měchýře. Toto je velmi bolestivé a může být také život ohrožující. Kontaktujte svého veterinárního lékaře ihned, jakmile pozorujete některé z uvedených příznaků anebo si jen nejste jisti.
Dechové potíže
Prosím kontaktujte svého veterináře, jestli zaznamenáte:
- Jakékoliv změny v kvalitě dechu nebo přetrvávající dušnost zvířete.
- Zrychlené dýchání, funění s otevřenou tlamou trvající více než několik minut.
Autoúraz a ostatní traumatická poranění
Pokud se domníváte, že vaše kočka měla autoúraz neváhejte okamžitě vyhledat veterinární pomoc.
- Vnitřní krvácení se může vyskytovat bez toho, abyste cokoliv navenek pozorovali, a proto je velmi důležité, aby stav zhodnotil veterinární lékař.
- Pokud předpokládáte, že vaše kočka má zlomenou končetinu nebo mohla utrpět trauma hlavy, měli byste ji opatrně položit na ručník nebo deku. Uložte ji do přepravky a přineste na veterinární kliniku. Mějte na mysli, že kočky jsou velice obratné a leckdy si lehce poradí s únikem ze schránky. Použijte proto bezpečnou přepravku zajištěnou proti uniku zvířete, které je v poúrazovém šoku.
Tromboembolizace aorty
Jedná se o velmi vážnou zdravotní komplikaci, při které krevní sraženina zablokuje velké krevní cévy zásobující pánevní končetiny. Příznaky zahrnují:
- Náhlou ztrátu schopnosti používat jednu nebo obě pánevní končetiny.
- Bolestivé naříkaní, pláč, projevy bolesti.
Tento stav může připomínat autoúraz. Prosím bezodkladně kontaktujte svého veterináře a buďte připravení na převoz kočky na ošetření.
Infikované rány, pokousání, abscesy
Často se objeví jako otoky okolo tváře nebo hlavy zvířete. Mohou prasknout a nahnědlý nebo krvavý obsah vytéká ven. Měli byste tyto rány pravidelně čistit a vyplachovat je mírně osolenou vodou nebo slabým dezinfekčním roztokem hypermanganu. Kočky s infikovanými ranami často vyžadují aplikaci antibiotik. Vyhledejte proto veterinární ošetření.
Zvýšená teplota
U koček se někdy rozvine velmi vysoká horečka, která je často projevem infekce.
- Nemocné kočky mohou být apatické, spavé, odmítají potravu či neochotně pijí.
- Kočky mohou mít horečku bez toho, aby vykazovaly zvýšenou teplotu na dotek.
Otravy
Paracetamol a ibuprofen jsou pro kočky toxické, a proto by se nikdy neměly zvířatům podávat. Aspirin by měl být zvířeti podáván jen se souhlasem veterinárního lékaře.
Některé rostliny a květiny (např. celá skupina lilií) jsou vysoce jedovaté pro kočky. Pokud se domníváte, že vaše kočka mohla pozřít některou z nich, ihned kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Vethope - veterinární klinika
Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku.
My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem.
"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
31.05.2015