Stomatitida u koček
Záněty sliznice dutiny ústní, zánět dásní a parodontitida jsou pro kočky velmi bolestivé. Přečtěte si o příčinách, diagnostice i léčbě kočičí stomatitidy.
Příznaky stomatitidy
Kočky s chronickým zánětem dutiny ústní mají často obtíže při přijímání potravy, slintají, otírají si tlamu packou a/nebo vykazují nějakou poruchu chování – jsou nevrlé nebo dokonce, v důsledku bolesti, i agresivní. Při vyšetření dutiny ústní je zřejmý zánět kolem zubů a/nebo dásně jsou zarudlé a zánětlivé v místech, kde kdysi zuby byly. Nemoc doprovází intenzivní zápach z úst. Zánět se šíří z oblastí přiléhajících k zubům do zadní části krku nebo orofarynxu (část hltanu za dutinou ústní). V některých místech dochází k výraznému otoku dásně, která může následně blokovat oblast orofarynxu. Takový jedinec má potíže s příjmem potravy a obtížně polyká. Zvířata často trpí bolestivými resorptivními lézemi zubů (zánětlivá dáseň jakoby vrůstala do zubu a/nebo je v zubu díra).
Obrázek 1: Fraktura horního špičáku1, těžké nánosy zubního kamene2, pokročilá periodontitida (zánět v okolí kořene zubu)3 s sebou nesou vysoké zdravotní riziko pro zvíře.
Obrázek 2: Stomatitida kočky, slintání, proliferace (novotvoření) měkkých tkání.
Obrázek 3: Zánět kolem zubu, zánětlivá dáseň jakoby vrůstala do zubu - resorptivní léze zubu kočky.
Obrázek 4: Resorpční léze zubu kočky.
Diagnostika zánětu sliznice dutiny ústní
Anamnéza orálního zánětu společně s důkladným zubním vyšetřením obvykle stačí k vyslovení podezření nebo vyřčení předběžné diagnózy zánětu dutiny ústní (stomatitidy). Dlouhá doba trvání zánětu (chronický zánět) s postupným rozšiřováním do okolních tkání je pro kočičí stomatitidy typická. Krátkodobě trvající zánět může předznamenávat začátek stomatitidy nebo se může jednat o zcela odlišné onemocnění. Alergie, cizí těleso, podráždění, periodontální nemoci nebo resorpce zubů jsou další možnosti. Proto je důležité stanovení správné diagnózy včas. V případě, že zánět není rozšířen a je lokalizován do určité oblasti, je důležité brát v úvahu i jiná možná onemocnění. Biopsie pomůže odlišit stomatitidu od rakoviny dutiny ústní a/nebo jiných lokalizovaných onemocnění v důsledku infekčních chorob.
Kočky se zánětlivým onemocněním dutiny ústní doporučujeme také testovat na infekční nemoci jako je kočičí leukémie, virus imunodeficience koček (tzv. kočičí AIDS) a FCV (calicivirus). Kompletní krevní obraz, biochemický profil a analýza moči by také měly být standardem při diagnostice zánětu sliznice dutiny ústní.
Obrázek 5: Zarudlé a zánětlivé dásně, gingivitida a stomatitida u kočky.
Zubní rentgen je naprosto zásadní pro správnou diagnostiku
Zubní rentgenové snímky jsou důležité pro správnou diagnózu a vyhodnocení rozsahu ztráty zubů resorpcí lézí. Bez intraorálních rentgenů lékař nemusí identifikovat všechny resorpční léze, jelikož tyto velmi často nejsou patrné při vstupní prohlídce a lze je spolehlivě určit pouze zubním rentgenem. Bez rentgenu si lékař nemůže být jistý, že diagnostikoval všechny léze, jelikož není schopen posoudit procesy probíhající pod úrovní dásní.
Zubní rentgen také umožňuje diferenciaci kostní hmoty resorpcí lézí ve srovnání s alveolárním úbytkem kostní hmoty pod dásní (v subgingiválních oblastech). Taky zadržené kořenové fragmenty po zlomenině korunky zubu lze najít jen pomocí zubních rentgenových snímků.
Intraorální rentgenové snímky se používají k vyhodnocení struktury zubu a stavu parodontu a pomáhají při plánování léčby.
Obrázek 6: Těžké parodontální onemocnění (parodont – závěsný aparát zubu). Obrázek dokumentuje těžkou hlubokou marginální parodontitidu (zánětlivé onemocnění všech složek závěsného aparátu zubu se ztrátou rengologické resorpce kosti více než 1/3 délky kořene). Modrá linie naznačuje úroveň kosti u zdravých zubů a žlutá linie vyznačuje patologický úbytek kostní tkáně.
Obrázek 7: Zlomenina korunky zubu se subgingiválně (pod úrovní dásně) lokalizovanými zbytky kořenů zubu spodní čelisti kočky.
Co je faucitida?
Faucitida je termín používaný k popisu zánětu v zadní části dutiny ústní. Někteří veterinární stomatologové preferují termín "kaudální stomatitida" nebo zánět "bočních stěn hltanu". Jiní toto onemocnění označují termínem „stomatitida s faucitidou“.
Jedná se o život ohrožující stav a pro kočky je to často velmi bolestivé onemocnění provázeno zhoršením schopnosti příjmu potravy a dlouhodobým hubnutím. Tyto kočky jsou často vystaveny riziku vzniku "tučných jater", tzv. lipidóze jater, v důsledku chronické podvýživy.
Obrázek 8: Těžká faucitida (kaudální stomatitida).
Léčba pacienta se stomatitidou
Léčba kočičí stomatitidy je velmi individuální. Manifestace klinických příznaků stomatitidy je u každé kočky jiná. Závisí na stupni postižení a závažnosti primárního onemocnění a v neposlední řadě na toleranci bolesti individuální kočky. Schopnost majitele zajistit domácí péčí (např. každodenní péče o chrup kočky) sehrává při plánování léčby důležitou roli. K dispozici jsou chirurgické a konzervativní možnosti terapie.
Medikamentózní léčba poskytuje jen krátkodobou kontrolu kočičí stomatitidy. Nicméně, z dlouhodobého hlediska jsou výsledky neuspokojivé. Chirurgická léčba poskytuje okamžitou úlevu od bolesti a sehrává důležitou úlohu při dlouhodobém managementu kočičí stomatitidy.
Chirurgický postup vyžaduje velkou zručnost veterinárního lékaře. Zubní rentgen je při provádění chirurgických extrakcí naprosto zásadní, jelikož díky němu lékař vidí případné zalomené špičky kořenů. Pokud tyto nejsou odstraněny, tak se zcela maří význam chirurgické léčby pacienta. Při chirurgické léčbě je velmi důležitý i kvalitní anesteziologický monitoring pacienta.
Některé případy vyžadují kombinaci chirurgické a medikamentózní léčby pro dlouhodobou kontrolu kočičí stomatitidy.
Obrázek 9: Retence zubního kořene spodní čelisti. Bez intraorálního RTG snímku by nebylo možné možné zubní lézi identifikovat.
Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
12.03.2019